Osteoporoza, to schorzenie, wokół którego, w ciągu wielu lat powstało mnóstwo mitów, hipotez i ciekawostek. Nie sposób opisać je wszystkie na łamach jednego artykułu. Gro z nich na całe szczęście, ma w sobie przynajmniej ziarenko prawdy. Zdarzają się niestety i takie, które są wyssane z palca i nie należy patrzeć w ich stronę przychylnie. Jeśli chcesz zapoznać się z szeregiem bardzo interesujących informacji dotyczących osteoporozy, to doskonale trafiłeś w nasze skromne progi.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem, który postanowiliśmy dla Was przygotować. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości, służymy pomocą i fachową radą. Mamy nadzieję, że po zaznajomieniu się z informacjami, nasi pacjenci, będą mogli w znacznie większym stopniu zadbać o swoje zdrowie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia osteoporozy u siebie i swoich bliskich.
Ewolucja, pozwoliła na ukształtowanie szkieletu ssaków w taki sposób, aby mógł pełnić on podstawowe, a zarazem bardzo istotne funkcje. Należy zaliczyć do nich aspekty związane z lokomocją, ochronną narządów, a także utrzymania wymaganej homeostazy. By móc w pełni sprostać powierzonym zadaniom, szkielet charakteryzuje się posiadaniem wielu cennych cech fizycznych. Musi być bowiem niezwykle mocny, a zarazem bardzo lekki.
Co więcej, szkielet, powinien być dostatecznie sztywny, tak, aby nie opierać się grawitacji. Nie należy jednak zapomnieć o bardzo ważnych właściwościach, jakimi między innymi jest jego sprężystość. Właściwości szkieletu, o których wyżej wspomnieliśmy, są uwarunkowane między innymi przez gęstość kości, ich mineralizację, a także metabolizm.
Obecnie, specjaliści i ortopedzi, odróżniają następujące rodzaje osteoporozy. Schorzenie można podzielić na osteoporozę pierwotną, czyli taką, która jest popularna również pod nazwą starczej lub przewlekłej, a także wtórną. Osteoporoza wtórna z kolei, dzieli się na endokrynologiczną, niedoborową, związaną z unieruchomieniem, czy towarzyszącą stanom zapalnym i kościom.
Mało która osoba, zdaje sobie sprawę, że jedną z częstych przyczyn pojawienia się osteoporozy u osób młodych są zaburzenia miesiączkowania. Wynika to z niedoboru hormonów takich jak estradiol i progesteron, co znacznie zwiększa ryzyko powstania osteoporozy.
Pomimo licznych badań i prób uświadamiania społeczności, wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę z mitów, jakie krążą wokół tematu. Aspekty związane z osteoporozą, bardzo często są niewytłumaczalnymi mitami i nieskoordynowanymi przekonaniami. Zbyt często prowadzą one do późnego wykrycia choroby. Postanowiliśmy, zbadać błędne przekonania i mity, jakie funkcjonują obecnie w społeczeństwie. Przede wszystkim, wbrew powszechnie panującej opinii, choroba może dotknąć nie tylko przedstawicielek płci pięknej.
Jak się okazuje, kobiety między 51, a 60 rokiem życia, bardzo często, błędnie uważają, że osteoporoza, jest schorzeniem, które może dotyczyć wyłącznie osób starszych. Niemniej jednak, ich wiedza na ten temat nie jest na tyle znikoma, aby nie wiedziały o niekorzystnym wpływie niektórego rodzaju diet na ich stan zdrowia. Na przykład, osteoporozie i jej rozwojowi, sprzyja wysoka zawartość wapnia w przyjmowanych produktach. Skutki te, są możliwe do niwelowania, głównie dzięki systematycznemu uprawianiu aktywności fizycznej.
Osteoporoza, to schorzenie, które bardzo często znane jest pod znacznie bardziej opisową nazwą. Mową o “cichym złodzieju kości”, jaki okazuje się być poważnym problemem i wbrew pozorom, dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyźni. To jeden z nadrzędnych mitów, jakim kieruje się w swojej opinii społeczeństwo. Z tego też względu, możemy osłonić kluczowy fakt, który dotyczy choroby. Mianowicie, o swoje zdrowie w tym aspekcie musi zadbać każdy, bez względu na wiek, czy płeć.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), osteoporoza została zakwalifikowana do czołowych chorób cywilizacyjnych. Dlaczego w dwudziestym pierwszym wieku, wciąż dotyka nasze społeczeństwo tak często? Czy pomimo ogólnego dostępu do opieki medycznej, nic w tej kwestii się nie zmienia? Osteoporoza, na samym początku, często jest bagatelizowana. Wynika to, ze względu na fakt, że w pierwszych miesiącach, nie występują ze względu na schorzenie żadne objawy bólowe. Dopiero, gdy dojdzie do poważnego urazu, osteoporoza da o sobie znaki.
Jeśli uświadomimy sobie, wyżej wspomniany fakt, zrozumiemy jak ważna jest systematyczna profilaktyka i przeprowadzanie badań. Kluczowa okaże się także zbilansowana i pełnowartościowa dieta. Czynnikami, predysponującymi do występowania osteoporozy okazują się być: przekroczenie 60 roku życia, niektóre choroby narządów wewnętrznych, takich jak tarczyca, nerki, jelita, czy wątroba.
Wapń jest kluczowym elementem w celu zapobiegania osteoporozie. Nie oznacza to mimo wszystko, że bezmyślne połykanie ogromnej ilości mikroelementu rozwiąże sprawę. Oprócz suplementacji wapnia, bardzo istotne jest przyjmowanie odpowiedniej obecności witaminy D. Niestety, przeciętnie mamy jej zbyt mało w organizmie.
Ryzyko wystąpienia osteoporozy, nie oznacza jednak, że osoby zagrożone mają ograniczać swoją aktywność fizyczną. Nic bardziej mylnego. W ten sposób, jedyne czego można się spodziewać, to znaczne zwiększenie ryzyka choroby.
Podczas profilaktyki, należy w głównej mierze wziąć pod uwagę aktywność fizyczną. Regularne spacery i przynajmniej dziesięć tysięcy kroków dziennie, mogą znacznie ułatwić starania się o zniwelowanie ryzyka.
Nawet jeśli, będziemy uprawiać aktywność fizyczną, jeść odpowiednie i stosować wszystkie niezbędne witaminy i minerały, do czasu, aż nie odstawimy raz na zawsze gazowanych napojów, zwiększymy ilości snu i regeneracji w ciągu doby i nie przestaniemy palić papierosów, ani spożywać innych używek – nasze starania, pójdą na marne. Starania o zdrowie, są efektywne tylko wówczas, kiedy okazują się być wielowymiarowe.
Pomimo wielu hipotez, prawdziwymi objawami osteoporozy są:
- wady postawy – nieprawidłowa postawa ciała, sylwetka wygląda nienaturalnie przez wypchnięcie do przodu brzucha;
- uciążliwe bóle kręgosłupa i pleców – silne i nagłe doświadczenia bólowe związane z tylną taśmą ciała;
- nadmierny ból brzucha – najczęściej objawami są uciska żeber na narządy wewnętrzne;
- złamanie kości – w wyniku niepozornego uderzenia, czy na pierwszy rzut oka niegroźnego upadku.
Osteoporoza to ogromny problem zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Obecne analizy, pozwalają na oszacowanie ilości osób dotkniętych schorzeniem. Ich liczba, sięga nawet 200 milionów ludzi. Tylko w naszym kraju, blisko 20 procent rodaków, może cierpieć z powodu osteoporozy. Jeśli czynniki, ryzykowne nawarstwiają się to prawdopodobieństwo, okazuje się być jeszcze większe. Mowa o takich aspektach jak: czynniki genetyczne, nadmierna masa ciała, podeszły wiek, płeć żeńska, niezbilansowana dieta, a także niska aktywność fizyczna w ciągu dnia i siedząca praca.
Kobiety co prawda nie są odosobnioną grupą, która może spodziewać się osteoporozy. Niemniej jednak, przez uwarunkowania genetyczne i stres, są znacznie częściej narażone na jej powstanie, czego potwierdzeniem jest szereg przeprowadzonych badań.
Początki osteoporozy, wbrew wciąż popularnej wśród społeczeństwa opinii, często przypadają na okres menopauzy i nierzadko dotyczą kobiet o prawidłowej masie ciała.
Szereg doświadczeń, które w ostatnich latach zostały przeprowadzone, potwierdzają, że pomimo licznych badań i akcji, które miały za zadanie uświadomić społeczeństwo, wciąż gro osób, wierzy nieprawidłowe przekonania dotyczące osteoporozy.
Osteoporoza może spotkać również mężczyzn, którzy niedostatecznie o siebie dbają. Niedobór testosteronu, zwiększa zagrożenie choroby. Jak się okazuje, statystycznie jeden na ośmiu mężczyzn jest zagrożonych osteoporozą. Niestety, faceci, znacznie mniej czasu poświęcają na profilaktykę. Tylko w Polsce, zdiagnozowaną osteoporozę ma blisko 900 tysięcy mężczyzn. Objawy są podobne, jak u kobiet, a do najczęstszych z nich należą: złamania szyjki kości udowej, które może prowadzić do komplikacji i w niektórych przypadkach stanowi śmiertelne zagrożenie. Do głównych przyczyn osteoporozy u mężczyzn należy bezapelacyjnie zaliczyć:
- małą masę kości;
- długotrwałe przyjmowanie leków na bazie glikokortykosterydów;
- nadużywanie używek;
- znacznie obniżony poziom hormonów męskich;
Na temat osteoporozy, można by mówić wiele. Niemniej jednak, pomimo wielogodzinnej dyskusji i zgłębianiu tematu, istnieje znikome prawdopodobieństwo, że poznamy ten temat dogłębnie. Bez względu na płeć, wiek, czy pracę, jaką wykonujemy, niezwykle ważna jest profilaktyka. Pamiętając o zdrowym stylu życia, przyczynimy się nie tylko do zmniejszenia ryzyka powstania osteoporozy, ale również, szeregu innych, niepożądanych schorzeń.
Mamy nadzieję, że zgromadzone informacje, pomogły w przynajmniej najmniejszym stopniu odpowiedzieć na towarzyszące Wam dotąd wątpliwości. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań, jesteśmy otwarci na kontakt z naszymi pacjentami i do tej formy komunikacji z przyjemnością Was zapraszamy. Wspólnymi siłami, pokonamy schorzenia cywilizacyjne i osiągniemy wymarzony cel.