W dzisiejszym poradniku podpowiemy Ci w jaki sposób możesz samodzielnie mobilizować bliznę po operacji piersi, kiedy możesz zacząć masaż oraz jakich preparatów do tego zabiegu użyć.
Na samym wstępie należy zaznaczyć, że istnieją różne operacje w obrębie piersi, które wymagane są przedstawienia, zabiegi różnią się od siebie niekiedy diametralnie, co ma ogromny wpływ na postępowanie pooperacyjne.
Istnieje wiele różnych rodzajów operacji piersi, które mogą być przeprowadzane z różnych powodów i mają różne cele. Oto kilka najważniejszych rodzajów operacji piersi:
- Mastektomia: Mastektomia to operacja usunięcia jednej lub obu piersi i jest często przeprowadzana w przypadku raka piersi. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, może być wykonywana mastektomia całkowita (usunięcie całej piersi) lub częściowa (usunięcie części piersi).
- Lumpektomia: Lumpektomia, znana również jako chirurgiczne wycięcie guza lub częściowej mastektomii, polega na usunięciu tylko guza lub obszaru zmienionego chorobowo w piersi, zachowując resztę piersi.
- Rekonstrukcja piersi: Po mastektomii lub innych operacjach piersi często przeprowadza się operację rekonstrukcji piersi, aby przywrócić wygląd i kształt piersi. Istnieje wiele różnych technik rekonstrukcji, w tym implanty piersiowe lub przeszczep tkanki własnej.
- Powiększenie piersi: Operacja powiększenia piersi, znana również jako augmentacja piersi, polega na umieszczeniu implantów piersiowych lub wykorzystaniu własnej tkanki, aby zwiększyć rozmiar i kształt piersi.
- Redukcja piersi: Chirurgia redukcji piersi polega na usunięciu nadmiaru tkanki piersiowej w celu zmniejszenia rozmiaru i wagi piersi. Jest to często wykonywane u kobiet z problemami zdrowotnymi związanymi z dużymi piersiami.
- Podniesienie piersi: Operacja podniesienia piersi, znana również jako mastopexia, polega na uniesieniu opadających piersi i przywróceniu im młodzieńczego kształtu i pozycji.
- Usuwanie implantów piersiowych: Niektórzy pacjenci decydują się na usunięcie wcześniej wszczepionych implantów piersiowych z różnych powodów, takich jak zmiana preferencji estetycznych, problemy zdrowotne lub konieczność wymiany implantów.
- Inne procedury chirurgiczne: Istnieje wiele innych procedur chirurgicznych związanych z piersiami, takich jak naprawa deformacji, usuwanie zmian skórnych lub korekcja asymetrii piersi.
Wyżej wymienione operacje są wykonywane w środowisku klinicznym, a same zabiegi trwają około 1,5 – 2 godzin. Proces pobytu w klinice po wykonaniu zabiegu w (prawidłowych przebiegach pooperacyjnych) trwa około 3 dni.
Jak wygląda proces gojenia ran?
- Faza krwawienia (hemostaza):
– Po wystąpieniu uszkodzenia tkanek, naczynia krwionośne kurczą się, aby ograniczyć krwawienie.
– Płytki krwi zaczynają agregować się i tworzą skrzepy krwi w celu zatamowania krwawienia.
– Ta faza jest pierwszym krokiem w procesie gojenia ran i pomaga w zachowaniu płynności krwi. - Faza zapalna:
– Po zakończeniu fazy krwawienia dochodzi do wydzielania substancji chemicznych, takich jak histamina i cytokiny, które wywołują stan zapalny.
– W miejscu uszkodzenia tkanek pojawiają się białe krwinki, głównie neutrofile, które przyciągają do siebie, aby zwalczyć drobnoustroje i zanieczyszczenia.
– Zapalenie jest niezbędne do usunięcia obcych ciał i bakterii oraz przygotowania terenu do naprawy tkanek. - Faza proliferacji (reparacji):
– W tej fazie zachodzi odbudowa tkanek.
– Komórki fibroblastów produkują kolagen, który jest głównym składnikiem tkanki łącznej, i tworzą nową macierz kolagenową.
– Naczynia krwionośne w miejscu rany rosną, dostarczając odżywienie i tlen do komórek.
– Komórki nabłonka migrują na miejsce uszkodzenia i rozpoczynają proces naprawy skóry. - Faza remodelingu:
– W tej fazie wcześniej zbudowane tkanki i kolagen ulegają przekształceniu.
– Nadmiar kolagenu jest usuwany, a struktury tkanki stają się bardziej funkcjonalne i elastyczne.
– Faza ta może trwać miesiące lub nawet lata, a blizna może nadal ewoluować.
O bliznę pooperacyjną należy właściwie dbać już po wyjściu ze szpitala/kliniki. Bliznę należy odpowiednio dezynfekować i wycierać do sucha.
Po około 2- 3 tygodniach możemy zacząć pracę bezpośrednio na bliźnie. Mobilizację taką należy wykonywać najpierw bez użycia preparatów, a w drugiej części automasażu można użyć odpowiedniego kosmetyku.
W tym okresie również należy dbać o nawilżenie i natłuszczenie blizny.
Każdy przypadek jest inny, niestety bywa też tak, że blizna nie wykazuje zdolności do gojenia się lub dzieje się z nią coś niepokojącego.
Kiedy blizna powinna niepokoić?
- Przede wszystkim jeśli z blizny wycieka jakakolwiek wydzielina, biała czy krew. Może to świadczyć o rozejściu się rany, więc w takim przypadku pilnie zgłoś się do lekarza
- Jeśli z biegiem czasu blizna nie zaczyna blednąć i jest ciemnoczerwona
- Jeśli po upływie 2 tygodni blizna boli i piecze (może być uczucie ciągnięcia)
- Gdy zauważysz, że blizna jest cały czas twarda i wypukła
Odpowiednia pielęgnacja blizny i jej mobilizacje oraz używanie preparatów powodujących przyspieszenie gojenia ran sprawiają, że blizna się spłyca, blednie, staje się bardziej ruchoma. Warto wykonywać te zabiegi pielęgnacyjne, a jeśli coś będzie Cię niepokoić – nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.
Jakiego preparatu używać do masażu blizny?
Preparaty do masażu blizny powinny być jak najbardziej naturalne oraz zawierać składniki nawilżające. Warto tutaj również dodać, że w kosmetyku warto szukać elementów poprawiających stan blizny np. wyciąg z aloesu, który będzie działał przeciwzapalnie czy alantoinę, która przyspiesza gojenie ran.
Warte uwagi są również składniki takie jak: kwas hialuronowy, witamina E, ekstrat z morwy papierowej i agrestu indyjskiego. Niektóre z tych składników poza wspieraniem gojenia ran wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, antybakteryjnie i antyseptycznie.
Mobilizacja blizny
Do około 2-3 tygodni po operacji lub do momentu posiadania szwów na bliźnie lepiej wstrzymać się od masowania blizny na jej przebiegu, co nie oznacza, że nie można mobilizować okolicznych tkanek.
Masaż okolicy blizny będzie wpływał na lepsze jej ukrwienie, przez co później praca na samej bliźnie będzie łatwiejsza i bardziej owocna.
Mobilizację okolicy blizny możesz wykonać poprzez delikatne dotykanie o głaskanie oraz robienie kółeczek zatapiając się delikatnie w tkanki.
Po upływnie 2-3 tygodni i po ściągnięciu szwów możemy zająć się całą blizną. Pamiętaj, jeśli masz wątpliwości co do zagojenia blizny zawsze poradź się lekarza prowadzącego lub poszukaj w okolicy fizjoterapeuty, który zajmuję się pracą nad bliznami.
Mobilizację blizny po operacji piersi możesz zacząć od zorientowania się jak ona wygląda i jak się rusza, zobacz czy:
- Na całej długości blizna jest ruchoma, palcem wskazującym oceń jej ruchomość, w prawo, w lewo, do góry, w dół i pod ukosem w każdym kierunku – ważne, aby sprawdzić całą długość blizny na każdym jej odcinku
- Jeśli ruch w poszczególnym odcinku jest ograniczony ,,zsuwaj” bliznę właśnie w tym kierunku i powtórz zadanie parę razy, pracę wykonuj również w innych kierunkach tak, by bliznę jeszcze bardzie uelastycznić
- Po powyższym działaniu możesz zrobić dokładnie to samo, ale palec musi wgłębić się w skórę mocniej aby dotrzeć do głębszych warstw blizny. Pamiętaj, że nie możesz czuć silnego bólu, a najlepiej wykonywać mobilizację bezboleśnie. Jeśli poczujesz ból zgłoś się do specjalisty
- Następnym krokiem będzie wykonanie masażu blizny z zastosowaniem preparatu poślizgowego. Nałóż na palec wskazujący kosmetyk i rozetrzyj go w dłonie. Płaską dłonią wykonaj głaskanie powierzchni blizny.
- Następnie wykonaj takie samo głaskanie ale dłońmi wykonuj ruch okrężny
Po całym zabiegu wytrzyj suchym ręcznikiem nadmiar preparatu i pozostaw (jeśli służy specjalnie do blizn) do wyschnięcia.
Masaż z użyciem kosmetyku nie musi się odbywać, po mobilizacji blizny bez kosmetyku możesz bliznę posmarować preparatem w celu jej nawilżenia.
Mobilizację blizny wykonuj minimum 2-3 razy dziennie. Cała mobilizacja blizny powinna trwać około 5 minut.
Ten poradnik został stworzony dla Ciebie jako wiedza do codziennej mobilizacji, warto jednak po operacji będąc u fizjoterapeuty (np. na drenażu limfatycznym lub rehabilitacji) zapytać o instruktaż mobilizacji blizny.
Terapeuta pokaże Ci jak krok po kroku wykonywać mobilizację blizny oraz skoryguje Twoje błędy na bieżąco.
Pamiętaj, że na szybkość gojenia się ran mają wpływ także inne rzeczy takie jak:
- Dieta i odżywianie: Dieta bogata w składniki odżywcze, takie jak witaminy C, A i cynk, może wspomóc gojenie się ran, poprawiając produkcję kolagenu i wzmacniając układ odpornościowy.
- Palenie papierosów i spożycie alkoholu: Palenie papierosów oraz nadmiar alkoholu mogą opóźnić proces gojenia się ran, osłabiając przepływ krwi i wpływając negatywnie na układ immunologiczny.
- Wiek: Gojenie się ran może być wolniejsze u starszych osób ze względu na spowolniony metabolizm i zmniejszoną zdolność organizmu do odtwarzania tkanek.
- Stan zdrowia ogólny: Ogólny stan zdrowia pacjenta ma ogromne znaczenie. Osoby z dobrą kondycją fizyczną i zdrowym stylem życia zazwyczaj goją się szybciej niż osoby z przewlekłymi chorobami, takimi jak cukrzyca czy osłabiony układ immunologiczny.
- Stan skóry: Zdrowa skóra jest bardziej skuteczna w procesie gojenia się ran niż skóra uszkodzona lub obciążona chorobami skóry.
Wszystkich mających wątpliwości oraz chcący odbyć instruktaż mobilizacji blizny zapraszamy do kontaktu 😊
Jeśli masz coś do dodania do tej dyskusji, to teraz jest odpowiedni moment. Komentuj śmiało!