Zastanawiasz się, czy taping rzeczywiście przynosi efekty, o których w ostatnich latach jest tak głośno? Chcesz dowiedzieć się niezbędnych informacji go dotyczących od ekspertów? Jeśli tak, doskonale trafiłeś! Ze względu na coraz częściej pojawiające się pytania, postanowiliśmy, zdecydować się na szczegółowe opisanie, tego kontrowersyjnego tematu. Rozwiązanie, jakim jest taping, to stosunkowo nowa metoda, wspomagająca regenerację po wszelkiego rodzaju urazach, ale nie tylko.
Alternatywa, od jakiegoś czasu, pozostaje popularyzowane głównie przez sportowców i osoby aktywne fizyczne, jednak, jak pokazują najnowsze badania, może być z powodzeniem wykorzystywane również wśród amatorów, a nawet dzieci, czy niemowląt.
Taping, to jeden z tematów, które we współczesnej fizjoterapii, cieszy się ogromnym powodzeniem. Co prawda, tego rodzaju działania, doczekały się zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.
Obecnie, ze względu na rozwój medycyny, mamy dostępnych wiele metod, które znacznie zwiększają skuteczność przeprowadzanych terapii. Niewiele z pacjentów, akceptuje i wierzy w zbawiennych wpływ na organizm i jego kondycję kinesiotapingu.
Poznaj wszystkie wady i zalety tej nowoczesnej alternatywy i zdecyduj sam, czy jest to opłacalna forma wspomagająca regenerację.
Aspektem przemawiającym za faktem stosowania tapingu jest przede wszystkim jego całodobowe działanie. Po przyklejeniu plastrów do tapingu, działają one zgodnie z funkcjonowaniem organizmu, bez żadnych przerw. Z tego też względu, efekty działań są bardzo szybko odczuwalne, zarówno po aplikacji, jak i do czasu ich usunięcia ze skóry. Wbrew powszechnie panującej opinii, nie jest to wyłącznie efekt placebo. Staranne wykonanie plastrów, które są wykorzystywane do tapingu przez profesjonalistów, pozwoliło na stworzenie produktów strukturą i grubością niemal identycznych do ludzkiej skóry.
Ponadto, wykazano naukowo, że dobrze założony taping, pod czujnym okiem profesjonalistów, zmniejsza powstające stany zapalne, co bardzo często jest . Co ciekawe, gro pacjentów, potwierdza także, że dzięki zastosowaniu tej metody wspomagającej ich dotychczasowy ból, jaki towarzyszył im przy wykonywaniu czynności został uśmierzony. Specjaliści, dowiedli także, że taping, zmniejsza powstawanie obrzęków i działa przeciwwysiękowo. Systematyczne stosowanie, poprawia krążenie i przyczynia się do sprawniejszego rozprowadzania limfy w całym ustroju.
Należy zwrócić także uwagę na bardzo istotny aspekt, jakim jest fakt, że stosowanie tapingu nie wyklucza zdecydowania się na wszelkiego rodzaju inne formy terapii. Co ciekawe, stanowi również doskonały środek wspomagający leczenie rehabilitacyjne i farmakologiczne.
Wiele pacjentów, po odbyciu różnego rodzaju zabiegów potwierdzają, że taping, stanowi doskonały środek wspomagający leczenie rehabilitacyjne i farmakologiczne. Technika ta, poprawia stabilność stawów i mięśni bez jednoczesnego negatywnego działania na krążenie i zakres ruchu. Co ciekawe, taping, sam w sobie, pozwala na równoległą rehabilitację oraz utrzymanie terapeutycznych korzyści 24 godziny na dobę.
Metoda, jaką jest taping, ma swoje prawo bytu, przede wszystkim, jeśli specjaliści, znają podstawy jego stosowania. Tylko odpowiednio wykonany taping, może przynieść efekty, o których marzą pacjenci i lekarze prowadzący. Co więcej, ogromnym plusem alternatywy jest fakt, że jest ona na tyle bezpieczna, że z powodzeniem, może być stosowana nawet u dzieci, niemowląt, czy kobiet w ciąży. Niemniej jednak, nie należy zapominać o najbardziej popularnej grupie docelowej, jaką przede wszystkim są osoby aktywne fizyczne, uprawiające dyscypliny, o szczególnym prawdopodobieństwem kontuzji.
Wykorzystywane do tapingu plastry, zostały zaprojektowane tak, aby były możliwie najbardziej zbliżone parametrami do właściwości skóry ludzkiej. Ważny jest także fakt, że przepuszczają one powietrze oraz nie zawierają żadnych środków farmakologicznych.
Co ciekawe, są one hipoalergiczne i nie mają w swoim składzie żadnych domieszek lateksu.
Ponadto, taping to metoda długotrwała. Jednorazowo założone plastry, mogą utrzymywać się z powodzeniem na ciele nawet do tygodnia, a przy kolejnych aplikacjach nawet do kilku tygodni. Oklejanie plastrami nie należy do skomplikowanych czynności, niemniej jednak wymaga podstawowej wiedzy z zakresu anatomii człowieka. Każda aplikacja, powinna być poprzedzona badaniem podmiotowym, a także spersonalizowaną oceną układu mięśniowego i powięziowego danego pacjenta.
Kinesiotaping, jest wskazany w fizjoterapii przeciwbólowej, ortopedycznej, sportowej, neurologicznej, pooperacyjnej, pediatrycznej, ginekologicznej, a także onkologicznej.
Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, taping, wskazany jest podczas leczenia i niwelowania następujących schorzeń oraz stanów chorobowych:
- uporczywe dla pacjenta bóle kolan, wśród nich na przykład dolegliwości związane z wszelkiego rodzaju problemami w obrębie stawu rzepkowo – udowego;
- niepożądane bóle kręgosłupa, w różnych odcinkach, różnego pochodzenia i natężenia;
- dolegliwości bólowe związane z patologicznymi stanami w obrębie stawu barkowego;
- wszelkiego rodzaju niepokojące sygnały związane ze ścięgnem Achillesa;
- występujące porażenia nerwowe na przykład, porażenia nerwu twarzowego;
- różnego rodzaju dyskopatie;
- terapie, mające na celu leczenie stawów na przykład ze względu na ograniczenia ruchomości stawów lub po wszczepieniu endoprotezy stawu kolanowego plastry pozwalają na prawidlowego ustawienie stawu;
- w sytuacji niedowładów kończyn;
- w przypadku zapalenia pochewek ścięgnistych na przykład w okolicy nadgarstka;
- jeśli występuje bolesność w okolicach przyczepów, czyli w takich sytuacjach jak łokieć tenisisty, a także ostroga piętowa;
- podczas rehabilitacji po skręceniach i zwichnięciach stawów;
- ze względu na obrzęki, uszkodzenia mięśni i więzadeł, a także niestabilność stawów;
- w sytuacji usprawnienia procesów gojenia się ran po urazach i operacjach;
- w wypadku występowania blizn i krwiaków;
- jeśli istnieją wskazania do drenażu limfatycznego;
- w celu poprawy propriocepcji;
Niestety, bardzo często, pacjenci nie zdają sobie sprawy, z przeciwwskazań, jakie niesie za sobą taping. Leczenie to jest na ogół uniwersalną, i bezpieczną metodą, która się sprawdza, niemniej jednak ma również swoje ograniczenia. Przede wszystkim, wynikają one głównie z metodyki samego oklejania, a także intensywnej reakcji organizmu na dane bodźce. Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania tapingu mogą być:
- zmiany nowotworowe;
- stany zapalne, a także choroby infekcyjne skóry, w tym wirusowe, grzybicze i bakteryjne;
- otwarte rany oraz występujące podrażnienia skóry;
- cukrzyca;
- zakrzepice żył;
- choroby nerek i choroby wieńcowe;
- inne ewentualne zagrożenia, które wyjdą na jaw po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym;
Taping, przez pierwsze lata, był stosowany wyłącznie w celach stricte medycznych. Niemniej jednak, od kilkunastu lat, ma on szerokie zastosowanie w regeneracji organizmu i fizjoterapii, w szczególności w kręgu sportowców zawodowych. Głównymi zaletami metod tapingu należą między innymi:
- doskonała akceptacja przez pacjentów – plastry są zawsze hipoalergiczne i bezpieczne, a ich zakładanie nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych;
- działają przez 24 godziny na dobę, nie tylko w trakcie sesji terapeutycznych;
- nie wykluczają one stosowania innych form terapii, ale oprócz tego, stanowią doskonałą formę uzupełnienia;
- efekt poprawy stanu zdrowia jest zauważalny już bezpośrednio po aplikacji i zostaje sukcesywnie utrzymany po usunięciu.
Pod tajemniczą nazwą, kryje się niezwykły sposób, na doskonałą i szybką regenerację naszego organizmu. Jest on ponadto, jedną z najnowocześniejszych metod radzenia sobie z wszelkiego rodzaju kontuzjami, głównie w trakcie uprawiania sportu. Ze względu na techniką, jaką wykorzystuje się podczas jej aplikacji zostaje nazywana także plastrowaniem. Określenie owe nie jest przypadkowe, gdyż w miejscach bolesnych, specjaliści naklejają różnej długości plastry. Elementy te pomimo, że charakteryzują się wodoodpornością, gwarantują sprawną wentylację, a skóra, ma zapewniony komfort ciepła i nie poci się nadmiernie. Same plastry, są nieelastyczne i pełnią funkcję stabilizacyjną. W pierwszej kolejności, mają one za zadanie ograniczyć ruchomość stawów, a także, ograniczyć wszelkiego rodzaju obciążenia, z którymi do tej pory musiał zmagać się organizm. Plastry te, rozciągają się wyłącznie w jednym kierunku, maksymalnie o 40 procent swojej pierwotnej długości. Taping, powinien być wykonywany przed ekspertów i zostać poprzedzony odpowiednimi badaniami oraz analizą stanu zdrowia.
Co prawda, taping, do tej pory, wzbudzał wiele kontrowersji i wiele osób, uważało jego działanie za efekt placebo, niemniej jednak, ostatnie badania jednoznacznie pokazują, że metoda, przynosi spektakularne efekty i jest rekomendowana przez specjalistów.
Taping, zyskuje swoją popularność ze względu na ogólnodostępność, a także niezbyt wygórowaną cenę za jego stosowanie.
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań, służymy fachową pomocą. Mamy nadzieję, że nasz artykuł, pomógł w odpowiedzeniu na szereg dotąd pojawiających się pytań. Jednocześnie, zapraszamy na kolejną odsłonę naszych artykułów poradnikowych.
Pamiętajmy, że nasze zdrowie, powinno być zawsze na pierwszy miejscu.